top of page
an mimarlık kontio türkiye ahşap kütük ev

    İstanbul’un çok sıcak bir yaz geçirdiği 2010 yılında bir haftamızı Karadeniz Bölgesi’nde bir yaylada geçirdik, haliyle yöreye has bir güzel bir yayla evinde kaldık. Yayla hayatı, apartmanda büyüyen kızımız için inanılmaz eğlenceli ve farklı bir deneyim oldu, yaylaya bayıldı.

    Yakın arkadaşlarımızın önerisiyle, onların yanındaki arsayı alarak bir ev yapmaya karar verdik. Karadeniz Bölgesi ve İstanbul arasındaki mesafeden dolayı, bütün detayları paket olarak çözülmüş ve montajı kısa süren kütük ev yapmaya karar verdik. Araştırmalarımız sonucunda kuzey ülkelerinin geleneksel yapı malzemesinin kütük olduğunu ve Finlilerin bu işte çok iyi olduğunu öğrendik.

    Böylelikle kütük ev konusunda Finlandiya ve dünyada söz sahibi olan Kontio firmasıyla Ekim 2012 tarihinde irtibata geçtik. 2013 yılı başından itibaren de distribütörlüklerini alıp birlikte çalışmaya başladık.

    Kontio’nun web sitesine baktığınızda 150 adet export model ve 450’ye yakın domestic model toplam 600 adet çeşitli m² ve tarzlarda evler bulunmaktadır. Bu modeller üzerinden ihtiyacımıza uygun iç bölücüleri, dış duvarların sınırları ve hatta evin dış cephesini isteğimiz doğrultusunda değişiklikler yapabilmekteyiz. Mevcut mimari projeyi

fabrikada kütük eve uygun hale getirebilmekteyiz.

    Bütün evlerimizin 8 şiddetinde depreme göre hesapları fabrika tarafından kontrol edilip, gerekli takviyeler  yapılmaktadır. Ahşap konstrüksiyon, döşeme kirişleri, çatı kirişleri, ahşap çatı altı kaplamaları, ahşap döşeme kaplamaları, iç ve dış korkuluklar, dış doğramalar, iç ve dış kapılar, kapı ve pencere kolları, camlar Findandiya fabrikadan gelmektedir.

    Türkiye’de hiçbir şekilde imalatımız yoktur.

AN MİMARLIK KONTİO

 

bottom of page